Festo working cylinder DNCB-32-100-PPV-A, pmax 12bar /ct1505
  1. Cylinders
  1. Pneumatics
  2. Cylinders
Item number:
ct1505
Manufacturer: Festo
Type: DNCB-32-100-PPV-A
Stroke length: 100 mm
Piston 0: 32 mm
Rod thread: M10x1.25
Damping: Pneumatic damping, adjustable on both sides
Installation position: Any
Rod end: External thread
Operating pressure: 0.06 MPa ... 1.2 MPa
Operating pressure: 0.6 bar ... 12 bar
Mode of operation: Dual action
Operating medium: Compressed air
Operating/Drive Environment Note: Supports oiled operation (requires continuous use)
CRC corrosion resistance class: 2 - medium corrosion risk
Ambient temperature: -20 °C ... 80 °C
Impact energy in end positions: 0.1 J
Damping length: 20 mm
Theoretical force at 6 bar, return: 415 N
Theoretical force at 6 bar, feed: 483 N
Movable weight with 0 mm stroke: 162 g
Movable mass increase per 10mm stroke: 9g
Basic weight at 0 mm stroke: 517 g
Additional weight per 10mm stroke: 30g
Pneumatic connection: G1/8
  • Details
  • Data
Details
Manufacturer: Festo
Type: DNCB-32-100-PPV-A
Stroke length: 100 mm
Piston 0: 32 mm
Rod thread: M10x1.25
Installation position: Any
Rod end: External thread
Mode of operation: Dual action
Damping length: 20 mm