Festo DSBC-40-25-PPSA-N3 double action cylinder/ct1526
  1. Cylinders
  1. Pneumatics
  2. Cylinders
Item number:
ct1526
Manufacturer: Festo
Type: DSBC-40-25-PPSA-N3
Stroke length: 25 mm
Piston diameter: 40 mm
Piston rod thread: M12x1.25
Cushioning: Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Installation position Any
Piston rod end Male thread
Variations: Piston rod at one end
Operating pressure: 0.06 MPa ... 1.2 MPa
Operating pressure: 0.6 bar ... 12 bar
Mode of operation Dual action
Corrosion resistance class (CRC): 2 - Moderate corrosion stress
Ambient temperature: -20 °C ... 80 °C
Impact energy in end positions: 0.7 J
Padding length: 19 mm
Theoretical force at 6 bar pressure, 633 N at retraction
Theoretical force at 6 bar pressure, with 754 N advance
Moving mass at 0 mm stroke: 205 g
Additional moving mass per 10mm stroke: 16g
Basic weight with 0 mm stroke: 740 g
Additional weight per 10mm stroke: 37g
Pneumatic connection: G1/4
Note on RoHS Compliant Materials
Cover material: Cast aluminium, coated
Piston seal material: TPE-U (PU)
Piston material: Forged aluminum alloy
  • Details
  • Data
Details
Manufacturer: Festo
Type: DSBC-40-25-PPSA-N3
Stroke length: 25 mm
Piston diameter: 40 mm
Piston rod thread: M12x1.25
Installation position Any
Piston rod end Male thread
Mode of operation Dual action
Padding length: 19 mm